Kokosovo ulje za lice – sve prednosti i mane

Šta je kokosovo ulje?

Kokosovo ulje je prirodno ulje, koje se dobija procesom ekstrakcije iz kokosa, ploda kokosove palme. Sadrži visok procenat zasićenih masnih kiselina, a one imaju strukturu koja doprinosi ulju ili mastima da ostanu čvrsti na sobnoj temperaturi.

U kokosovom ulju postoji preko 90% zasićenih masnih kiselina, dok ostatak čine nezasićene masne kiseline. Najznačajnija zasićena masna kiselina je laurinska kiselina, koja ima veliki broj benefita za zdravlje kože.

Kokosovo ulje se širom sveta koristi za pripremu hrane, međutim, poslednjih decenija dobilo je veliku primenu u kozmetičkoj industriji. Zbog svojih antimikrobnih i hidrirajućih svojstava, veoma je čest sastojak u nezi kože i kose.

Kokosovo ulje za negu kože lica

Kokosovo ulje za lice je ponekad odlična zamena za hidratantne kreme ili serume.

Ima izuzetna hidrirajuća svojstva, zahvaljujući visokozasićenim masnim kiselinama, posebno laurinskoj kiselini. Ona kožu čini mekanom, i stvara na površini tanak lipidni sloj koji omogućava zadržavanje vlage u koži.

Kokosovo ulje ima i antibakterijska i antiinflamatorna dejstva na koži. Laurinska kiselina, kao i kaprinska i kaprilna kiselina deluju na različite bakterije, gljivice i viruse koji mogu da izazovu iritaciju ili infekciju na koži.

Pomaže i u površinskom pilingu kože, jer ima sposobnost da hidirira i omekša kožu, čime omogućava da se lakše otpuste mrtve ćelije sa kože.

Kokosovo ulje za suvu kožu

Ukoliko je vaša koža suva, onda je kokosovo ulje odličan izbor za negu. Suvoj koži nedostaju prirodne masti, a nastaje kada žlezde lojnice ne proizvode dovoljnu količinu sebuma.

Upravo taj sebum na površini kože služi kao zaštitni sloj i pomaže da se očuva vlažnost kože.

Kokosovo ulje na površini ostavlja lagan i tanak sloj masti, koje mogu da zaštite kožu i spreče transepidermalni gubitak vode.

Kokosovo ulje za seboreju

Seboreja, ili seboroični dermatitis, je beningna kožna bolest, koja se javlja na onim delovima koji su bogati lojnim žlezdama. Često se javlja na koži glave, licu, iza ušiju, vratu i gornjem delu tela. Karakteriše je perutanje kože, crvenilo, svrab, osip, a ponekad i upale.

Uzroci njenog nastanka nisu još uvek utvrđeni, ali postoji nekoliko faktora koji se smatraju mogućim uzročnicima. Dakle, uzroci mogu biti različite hormonske promene, genetski faktori, gljivične infekcije ili pojedina zdravstena stanja.

S obzirom na to da kokosovo ulje ima antimikrobno dejstvo, u slučaju da je seboreju izazvala gljivična infekcija, trebalo bi da pomogne u održavanju zdravog gljivičnog bioma kože. Međutim, seboreju često uzrokuje gljiva Malassezia koja se hrani srednjelančanim masnim kiselinama, kakva je larinska kiselina u kokosovom ulju.

Iz tog razloga, upotreba kokosovog ulja može da olakša rast gljive Malassezia. Postoje ljudi kojima je kokosovo ulje pomoglo da se reše perutanja i drugih simptoma seboroičnog dermatitisa. Ali postoje i oni kod kojih se stanje znatno pogoršalo.

Savet je da se ipak konsultujete sa stručnim licem pre korišćenja, ili da se držite lečenja seboreje koje vam je prepisano.

Kokosovo ulje za masnu kožu

Masna koža ima višak sebuma i sklona je pojavi akni. Stoga, kokosovo ulje može biti komedogeno za masnu kožu, što znači da može da pogorša ovo stanje kože.

Laurinska kiselina u kokosovom ulju može da poveća masnoću na koži i začepi pore. Kada se pore začepe, stvaraju se mitiseri, a koža postaje sklona pojavi bubuljica i drugih upala.

Ukoliko imate masnu kožu, nemojte da koristite kokosovo ulje na koži bez konsultacije sa dermatologom ili nekim drugim stručnim licem.

Možete probati sa lakšim uljima, kao što su ulje jojobe ili ulje čajevca. Za negu masne kože se preporučuju i pojedine vrste glina, poput kaolin i zelene gline.

Kokosovo ulje za ožiljke od akni

Iako kokosovo ulje ima protivupalna svojstva, i pomaže da se umanji crvenilo oko rana i različitih upalnih stanja, ono neće izbrisati ožiljke od akni ili bilo koje druge ožiljke.

Ožiljci nastali od akni čine postupalnu hiperpigmentaciju i mogu da izblede vremenom. Ukoliko su ožiljci izraziti ili duboki, neophodni su profesionalni tretmani za uklanjanje.

Kokosovo ulje za lice

Negativni efekti kokosovog ulja

Kokosovo ulje se smatra relativno bezbednim za upotrebu. Ali s obzirom na to da se radi o ulju, masnoj koži se ne preporučuje. Najverovatnije će samo pogoršati stanje akni, sa kojima se masna koža bori na svakodnevnom nivou.

Idealno je za negu suve kože, jer njoj nedostaje prirodni sebum. Ipak, kokosovo ulje ne treba da bude zamena za kozmetičke proizvode za negu kože, već samo povremena dopuna rutini nege. Kokosovo ulje spada u teška ulja, i ukoliko se koristi u velikim količinama i često, može da zamasti čak i suvu kožu.

Alergije i iritacije su retke, ali dobro bi bilo da ga testirate na vašoj koži pre upotrebe.

Kako se koristi kokosovo ulje za lice?

Kokosovo ulje za lice može da se koristi na više načina. Najefikasniji način je da napravimo masku ili piling, koji će uključivati i druge sastojke. O ovakvim kombinacijama sastojka možete pročitati u nastavku teksta.

Takođe, možemo da nanesemo i malu količinu kokosovog ulja na kožu, a zatim da je nežno umasiramo. U većini slučajeva, dovoljna je jedna kap, kako ne bi zamastili kožu. Kao što je već spomenuto, kokosovo ulje spada u veoma masna i teška ulja, pa treba biti obazriv sa količinom.

Bitno je i da to ne bude deo svakodnevne rutine, već da isparatimo potrebe i reakcije svoje kože, i u skladu sa tim prilagodimo učestalost.

Bitno je da obratimo pažnju i na kvalitet samog ulja. Kokosovo ulje niskog kvaliteta je često rafinisano, pa samim tim mogu nestati hranljivi sastojci i antioksidanti. Idealno bi bilo da se koristi nerafinisano i hladno ceđeno, a da se izbegava devičansko kokosovo ulje.

Kako čuvati kokosovo ulje?

Kokosovo ulje, po pravilu, treba da čuvamo na hladnom, suvom i tamnom mestu, kao i sva jestiva ulja. Idealna temperatura je između 20 do 25 stepeni, i na toj temperaturi se ono neće topiti.

Ukoliko je temperatura umerena i konstantna, kokosovo ulje će održati svežinu i sve hranljive sastojke. Izbegavajte sva mesta koja su izložena Suncu i visokim temperaturama. Ni mesta poput kupatila, gde često varira temperatura i vlažnost vazduha, nisu pogodna za čuvanje kokosovog ulja.

Čuvanje u frižideru nije neophodno, ali ukoliko se ulje otopi, možete da ga stavite na nekoliko sati u frižider kako bi očvrslo.

Takođe, bitno je i da poklopac na tegli, ili posudi, bude pričvršćen, kako bi sprečili kontakt sa kiseonikom. Na ovaj način sprečavamo oksidaciju i smanjujemo mogućnost da ulje izgubi hranljive sastojke.

Iako je relativno stabilno, kokosovo ulje može da se pokvari. To se upravo dešava ako dođe do oksidacije, usled izloženosti vazduhu, svetlosti ili toploti. Ukoliko ga ne zatvaramo pravilno, doći će u kontakt sa prljavštinom ili raznim bakterijama, a to će ga pokvariti.

Piling za lice od kokosovog ulja

Kada sami pravimo pilinge za lice na bazi kokosovog ulja, koristimo potpuno prirodne i sveže sastojke, koje možemo da prilagodimo potrebama naše kože.

Evo kako možete da napravite piling kod kuće:

Šećerni piling sa kokosovim uljem

Preporučuje se za normalnu, suvu i osetljivu kožu

Šećer je dobar eksfolijator i ukloniće mrtve ćelije sa kože. Kokosovo ulje će, zatim, moći da prodre dublje u kožu i nahrani je. Koža nakon ovog pilinga ostaje čista, mekana i hidrirana.

1 kašika kokosovog ulja

1 kašike belog šećera

2-4 kapi esencijalnog ulja (opciono)

Ovaj šećerni piling se pravi veoma jednostavno. U posudu treba pomešati sastojke, a kapi esencilajnog ulja možete da dodate po želji. Nežno masirajte kožu kružnim pokretima jedan minut, a zatim isperite toplom vodom.

Kokosovo ulje i soda bikarbona za lice

Preporučuje se za sve tipove kože

Kombinacija kokosovog ulja i sode bikarbone je odlična za piling kože i čišćenje mitisera. Soda bikarbona pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože i čisti nećistoće iz pora. Kokosovo ulje će omogućiti da koža ostane mekana i vlažna nakon tretmana.

Pomešajte u posudi jednu kašičicu sode bikarbone sa kašikom kokosovog ulja. Dobro izmešajte i kada napravite pastu, nanesite na područja koja imaju mitisere.

Masirajte kožu kružnim pokretima oko deset minuta. Isperite hladnom vodom

Prirodne maske za lice od kokosovog ulja

Prirodne maske za lice od kokosovog ulja

Kokosovo ulje i med za lice

Preporučuje se za suvu i normalnu kožu

Med je poznat po svojim protivupalnim, antibakterijskim i hidrirajućim svojstvima. Koristan je za čišćenje kože od bakterija, a takođe smanjuje crvenilo, iritacije i upale na koži. Zajedno sa kokosovim uljem će pružiti koži svežinu, hranljive materije i zaštitu od spoljnih toksina. Ovi sastojci nisu najbolja opcija za masnu kožu, jer su teški i mogu da zatvore pore.

2 kašike kokosovog ulja

2 kašike meda

U posudi pomešajte kokosovo ulje i med dok se ne jedine. Nanesite masku na lice i ostavite da deluje 15 do 20 minuta. Nakon toga, isperite sa toplom vodom i neđno utapkajte peškir.

Kakao puter i kokosovo ulje za lice

Preporučuje za suvu i dehidriranu kožu

Ova dva sastojka u kombinaciji mogu dubinski da hidriraju i nahrane suvu kožu lica. Oba imaju hidratantna svojstva, te pomažu da se održava vlažnost u koži u koži. Međutim, kakao puter, kao i kokosovo ulje, je prirodno masna supstanca, i može da ostavi tanak sloj masnoće na koži. Iz tog razloga, ova maska nije preporučljiva za osobe sa masnom kožom lica.

1 kašika kakao putera

1 kašika kokosovog ulja

Stavite sastojke u jednu posudu za kuvanje, lagano zagrejte i promešajte dok se ne sjedine. Smesu ostavite da se prohladi i kada bude mlaka nanesite na čisto lice. Masirajte kružnim pokretima 5 minuta, i ostavite da deluje 15 minuta. Masku isperite toplom vodom i ne zaboravite da nanesete hidratantnu kremu.

Koksovo ulje, lavanda i med za lice

Preporučuje za normalnu, suvu i osetljivu kožu

Lavanda ima dosta benefita za kožu. Hidrira je, smanjuje upale i iritacije, sprečava infekcije i pomaže u ćišćenju kože. Zbog svog umirujućeg dejstva, posebno pomaže osetljivoj koži lica. U kombinaciji sa medom i kokosovim uljem, koža će biti nahranjena, osvežena i nežna.

1 kašika kokosovog ulja

1 kašika meda

2-3 kapi esencijalnog ulja lavande

Kokosovo ulje lagano zagrejte u posudi i dodajte kašiku meda. Dobro promešajte, i dodajte 2 do 3 kapi ulja lavande. Smeša treba da bude umereno topla, nikako vruća. Ukoliko se kokosovo ulje previše zagreje, može da izgubi hranljive sastojke, a ni vašoj koži neće prijati.

Masku nanesite na čistu kožu i ostavite da deluje oko 15 minuta. Nakon toga isperite mlakom vodom, a ceo tretman završite hidratantnom kremom.

Najbolje kupovne maske od kokosovog ulja

MBeautyCosmetics – Coconut water bomb mask with probiotics

Korejska maska za lice marke MBeauty, na bazi kokosovog ulja i probiotika, pruža koži osvežavajuće spa iskustvo. Probiotici u nezi kože služe kako bi održali ravnotežu mikrobioma kože, i samim tim smanjili mogućnost upala i pojavu akni. Izuzetno su korisni za poboljšanje celokupnog zdravlja kože.

Nakon nanošenja ove maske, koža je izuzetno hidrirana, zategnutija, a lice izgleda blistavo! Nemojte da zaboravite na vrat i dekolte! Kada uklonite masku, iscedite je na na ova područja i nežno prolazite šakom od grudi ka ramenima. Maska se ne ispira.

IT’S SKIN – Coconut intense nourishment mask sheet

Maska sa kokosom za intezivnu ishranu kože, korejske marke IT’S SKIN dubinski hidrira i osvežava kožu. Sadrži prirodne sastojke – kokosovo ulje i botanička vlakna, koja omogućavaju bolju apsorpciju sastojaka.

Nakon upotrebe koža je mekana i osvežena! Ostatak možete iscediti na vrat i dekolte, i nežno umasirati kako bi negovali i ova područja.

Izvor: https://www.wikihow.com/Store-Coconut-Oil

https://dermazen.co/blogs/news/coconut-oil-vs-mct-oil-for-seborrheic-dermatitis-which-is-better

https://www.byrdie.com/coconut-oil-for-skin