Dehidrirana koža lica: uzroci, simptomi i oporavak

Šta je dehidrirana koža?

Dehidrirana koža lica je posebno stanje u kome koži nedostaje vlažnost. Ona se javlja nezavisno od toga koji tip kože imate. Dakle, bilo da je vaša koža masna, suva, normalna ili kombinovana, ona u nekom trenutku može postati dehidrirana. Ovo stanje uglavnom prate neprijatni simptomi, poput osećaja zatezanja, peckanja i crvenila lica.

Kada koža postane dehidrirana, vrlo brzo dolazi do gubitka sjaja i elastičnosti. Postepeno počinju da se stvaraju sitne i fine linije na koži, koje se, ukoliko se ne leče, produbljuju i postaju vidljive bore.

Srećom, dehidriranu kožu možemo uspešno da lečimo. To podrazumeva detaljno bavljenje ovim problemom, otkrivanje uzroka i menjanje mnogih životnih navika.

Šta uzrokuje dehidriranu kožu lica?

Dehidrirana koža ukazuje na to da koži nedostaje voda, što znači da ona gubi više vode nego što je sposobna da je zadržava. Ovo se uglavnom dešava kada je narušena prirodna zaštitna barijera naše kože, koju čini hidrolipidni sloj. On se sastoji od vode, sebuma i znoja, a ravnoteža ovih komponenti je ključna za održavanje jake i zdrave kože.

Hidrolipidni sloj ima nekoliko bitnih funkcija. Reguliše i sprečava gubitak vode iz kože, štiti je od spoljašnjih agresora i održava ph vrednost kože.

Kada dođe do narušavanja prirodne barijere kože, njena funkcija se gubi. Koža tada postaje propustljiva za štetne mikroorganizme i razne zagađivače. Postaje osetljivija na UV zračenje i gubi sposobnost da održava vlažnost.

Dehidrirana koža lica

Kada je koža znatno dehidrirana, pokreće različite zaštitne mehanizme kako bi obnovila vlažnost. Jedan od načina je povećana proizvodnja sebuma, koja je pokušaj da se stvori zaštita i spreči dalji gubitak vode.

Upravo tada koža može na površini biti veoma masna, dok je u dubljim slojevima zapravo izrazito dehidrirana.

Takođe, dehidrirana koža može da uspori ćelijsku obnovu, kako bi zadržala postojeće ćelije i sprečila dalji gubitak vode. Koža će u ovom slučaju postati osetljiva i podložna različitim upalama.

Dehidrataciji kože može da doprinese i kada je broj ili funkcija akvaporina u koži smanjena.

Akvaporini su proteini u ćelijskim membranama koji olakšavaju kretanje vode kroz membrane. Zaduženi su za održavanje ravnoteže vode u ćelijama i tkivima.

Postoji nekoliko glavnih faktora koji uslovljavaju dehidrataciju kože:

  • Različiti spoljašnji faktori, poput zagađene vode i vazduha;
  • Hladan vazduh tokom zime, vetar, UV zračenje;
  • Unutrašnji faktori – loša ishrana, alkohol;
  • Neadekvatna nega lica (kućna nega ili kozmetički tretmani);
  • Stres i umor;
  • Hormonski disbalans;
  • Starenje;

Razlika između dehidrirane i suve kože lica

Vrlo često se dehidrirana koža koristi kao sinonim za suvu kožu, s obzirom na to da obe imaju veoma slične simptome. Ipak, treba praviti razliku između ova dva različita stanja kože.

Dehidrirana koža se tretira kao privremeno stanje, koje može zahvatiti bilo koji tip kože. Suva koža je najčešće tip kože na koji utiču genetski ili pojedini spoljašnji faktori.

Kod suve kože, žlezde lojnice ne proizvode dovoljnu količinu prirodnih ulja. Kao rezultat, javlja se suvoća na površini, koja je praćenja svrabom i ljuštenjem kože. Pored toga koža može izgledati napuklo i veoma grubo i beživotno. Dehidriranoj koži nedostaje voda, i uglavnom deluje umorno i ispijeno, a osetljivost je povećana.

Bitno je da znamo da se osetljivost kože može javiti kod bilo kog tipa kože.

Nekada se dešava da je suva koža privremenog karaktera, usled različitih kožnih oboljenja (dermatitis) ili kod prekomernog pilinga.  Može biti posledica određenih vremenskih uslova, loše ishrane ili nedovoljnog unosa vode. Ali nekada je suvoća kože uzrokovana i ozbiljnijim bolestima poput psorijaze ili hipotireodizma.

Dehidrirana i suva koža su dva različita stanja. Dehidriranoj koži nedostaje vlažnost, suvoj dovoljna količina prirodnog sebuma.

Simptomi dehidrirane kože

Dehidriranu kožu lica prate brojni simptomi, iako ne moraju kod svake osobe svi da se ispolje:

  • Osećaj zatezanja lica
  • Svrab i peckanje
  • Crvenilo
  • Stvaraju se sitne linije i bore
  • Gubi se elastin i koža deluje opušteno
  • Koža ostaje bez sjaja i punoće
  • Lice izgleda umorno
  • Javljaju se ekcemi
  • Stvara se višak sebuma
  • Koža postaje osetljiva

Tipovi dehidrirane kože lica

Masna dehidrirana koža

Masna koža prekomerno luči sebum. To može biti posledica genetskih faktora, uticaja hormona ili nekih stresnih okidača. Međutim i masna koža može postati dehidrirana. Tada na površini kože postoji višak sebuma, ali u dubljim slojevima koži nedostaje voda.

Problem nastaje kada se višak masnoće ne uklanja pravilnom negom. Često se koriste agresivna sredstva za čišćenje lica koja mogu kompletno da poremete pravilno funkcionisanje kože.

Kako koža postaje dehidrirana, mogu se javiti osećaj zatezanja lica, peckanje i crvenilo. Istovremeno se na površini kože mogu pojaviti akne, mitiseri i proširene pore. Fine linije i bore, koje nastaju usled ispijenosti kože, lako se mogu videti i na masnoj koži.

Oba stanja zahtevaju posebnu negu. Vodom ne možemo da uklonimo višak masti, a ni suprotno, višak masti na površini kože nije nešto što će sprečiti dehidrataciju.

Masna koža ima povećanu aktivnost lojnih žlezda i jako je bitno da je kontrolišemo pravilnom negom i adekvatnim proizvodima. To bi trebalo da budu proizvodi koji ne izazivaju začepljenje pora i upale, a istovremeno neguju i hidriraju kožu.

Suva dehidrirana koža

Već smo spomenili da suvoj koži nedostaju prirodne masti, a dehidriranoj voda.

Međutim, suva dehidrirana koža se bori i sa nedostatkom vode i sa nedostatkom masti. Njoj zapravo nedostaje puno hranjivih sastojaka koji su neophodni za hidrataciju i zdravlje kože. To mogu biti različiti minerali i vitamini, poput vitamina A, E i B, hijaluronske kiseline, omega 3 masne kiseline, vitamina C, cinka i mnogih drugih.

Pravilna nega i ishrana, kao i hidratacija, mogu značajno da poboljšaju stanje suve dehidrirane kože lica. Međutim, ovaj problem zahteva pažljivu, dugotrajnu i upornu negu, kako bi se koža dovela u balans.

Kombinovana dehidrirana koža

Za kombinovanu kožu lica je karakteristično da na različitim delovima lica postoje različiti tipovi kože. Najčešće je u takozvanoj T zoni, koju čine nos, brada i čelo, koža masna. Na ostalim delovima lica ona može biti suva ili normalna.

Situacija sa kombinovanom dehidriranom kožom je slična kao i sa masnom dehidriranom kožom. To znači da na koži postoje različita stanja koja zahtevaju poseban i prilagođen pristup.

U ovom slučaju bi trebalo da se koriste ciljani sastojci za različita stanja i probleme. Na primer, za dodatnu hidrataciju možete da uvedete hidratantne serume u rutinu nege. Za masne zone na koži – salicilnu kiselinu i niacinamid. Ovo su sastojci koji odlično kontrolišu sebum na koži.

Ako se suočavate sa nekim od ova tri tipa dehidrirane kože, savet je da se konsultujete sa stručnim licem, kako bi dobili pocenu stanja vaše kože i individualne savete.

Dehidrirana koža lica i adekvatna nega

Dehidriranu kožu lica možemo efikasno da tretiramo. Često je ona rezultat delovanja više različitih faktora. Bez obzira na uzrok, adekvatna nega i promena načina života su značajan korak ka obnovljenoj i hidriranoj koži.

1. Unošenje dovoljne količine vode

Koliko vode treba uneti u toku dana je individualno. Dnevna količina zavisi od brojnih faktora, kao što su starost, fizička aktivnost, težina ili opšte zdravlje. U svakom slučaju, kako bi naša koža ostala hidrirana, neopodno je da pijemo dosta vode.

2. Zaštita od UV zračenja

Sunčevi zraci oštećuju ćelije naše kože, narušavaju njenu zaštitnu barijeru i time doprinose dehidrataciji. Veoma je važno da u toku dana koristimo kremu sa zaštitnim faktorom između 30 i 50.

3. Odgvarajuća nega kože

Kako bi koža ostala hidrirana, neophodna joj je odgovarajuća nega. S obzirom na to da topla i hladna voda mogu da isuše kožu, potrebno je da se umivamo sa mlakom vodom. Korišćenje blagih i bezalkoholnih tonika nam pomažu u održavanju ph vrednosti kože. Nije potrebno da ih ispiramo, a nanećemo ih nakon što se umijemo i očistimo lice.

Odlično bi bilo da u negu uključimo dodatne proizvode koji će hidrirati kožu, poput seruma. Serumi sa hijaluronskom kiselinom mogu pomoći u zadržavanju vlage u koži.

4. Izbegavanje diuretika

Kafa i alkohol spadaju u diuretike. Podstiču proizvodnju urina i dovode do povećanog gubitka tečnosti iz organizma. Za održavanje hidratacije našeg tela moramo da napravimo balans u konzumaciji ovih pića.

5. Izbegavanje stresa

Stres takođe može da doprinese dehidrataciji kože. Kada smo pod stresom, naše telo oslobađa hormon kortizol, koji remeti sposobnost kože da ostane vlažna. Stres može uticati i na smanjenje dotoka krvi u kožu, prilikom čega se sužavaju krvni sudovi. Tada koža gubi sposobnost da primi dovoljnu količinu vode.

Hronični stres može da ometa proizvodnju hijaluronske kiseline, molekula koji privlači i vezuje vodu u našoj koži.

6. Izbegavanje klimatizovanih prostorija

U klimatizovanim prostorijama je često nizak nivo vlažnosti. Suv vazduh isušuje kožu i remeti njenu prirodnu zaštitu barijeru. Ukoliko je moguće, trebalo bi da se sklanjamo od direktnog protoka vazduha iz klima uređaja.

7. Izbegavanje dugih i vrućih kupki

Topla i vruća voda isušuju kožu. Uklanjaju prirodne masti sa njene površine, čime narušavaju prirodnu zaštitnu barijeru.

8. Održavanje čistog vazduha u prostoriji

Kako bi očuvali kožu hidriranom, potrebno je da vodimo računa da u našem domu uvek bude svež i čist vazduh.

Zagađivači u vazduhu dovode do iritacije i oštećuju ćelije kože. Ubrzavaju proces starenja i slabe kožnu barijeru, koja je ključna za održavanje vlage u koži. Takođe, čist vazduh sa dovoljno kiseonika je neophodan za obavljanje ćelijskih procesa kože.

Najčešće postavljena pitanja

Za blaže oblike dehidratacije, koži će biti potrebno nekoliko dana da se oporavi uz adekvatnu negu. Ukoliko je koža jako dehidrirana, onda oporavak može potrajati nekoliko nedelja. Brzina oporavka zavisi od težine dehidratacije i individualnih karakteristika kože.

Kada je koža dehidrirana, treba da izbegavamo agresivna sredstva za čišćenje lica. Tonici na bazi alkohola i preterani piling mogu da isuše kožu. Često menjanje proizvoda može da naruši prirodnu zaštitu kože i pogorša hidrataciju. Neophodno je da nađemo odgovarajuću hidratantnu kremu za naš tip kože, i da je nikako ne preskačemo u rutini.

Izvor: https://www.healthline.com/health/dehydrated-skin