Masna koža lica – kako do čiste i matirane kože

Šta je masna koža lica?

Masna koža lica nastaje prekomernim lučenjem sebuma u našoj koži. Sebum prirodno proizvode žlezde lojnice koje se nalaze u porama, i on je neophodan za pravilno funkionisanje kože. Ključan je za održavanje vlažnosti i formiranje zaštitne barijere koja nas štiti od različitih zagađivača.

Kada žlezde lojnice proizvode višak sebuma, koža postaje masna i skolna pojavi akni.

Čest je sličaj da se, usled povećanog lučenja sebuma, i same lojnice povećaju. To dalje uzrokuje proširenje pora, koje su, pored bubuljica, jedna od glavnih karakteristika masne kože.

Masna koža lica nastaje prekomernim lučenjem sebuma u našoj koži, koji je neophodan za njeno pravilno funkcionisanje.

Simptomi masne kože lica

Dobra strana masne kože je ta što ona ima deblju strukturu, i manje je verovatno da će postati osetljiva i sklona borama. Takođe, često je dobro hidrirana, jer prirodni sebum utiče na zadržavanje vlage u koži.

Ipak, više je loših strana masnog tipa kože, a one izazivaju veoma neprijatne simptome:

  • Koža se previše sjaji
  • Javljaju se proširene pore koje se lako začepljuju
  • Često izbijaju bubuljice i javljaju se mitiseri
  • Ten je neujednačen
  • Dolazi do svraba i iritacije kože

Masna koža lica i proširene pore

Kada postoji višak sebuma na koži, on se veoma lako taloži u porama i oko njih. Zajedno sa mrtvim ćelijama kože, bakterijama i raznim zagađivačima ih začepljuje. Na ovaj način se formiraju mitiseri, a usled njihovog povećavanja, pore nastavljaju da se šire.

Proširene pore mogu uticati i na smanjenje elastičnosti kože.

Kako starimo, u proseku gubimo 1% do 1,5% kolagena godišnje. Obično ovaj proces počinje od 25. godine života, iako je individualnog karaktera. To znači da vremenom, usled smanjene proizvodnje kolagena i elastina, možemo da dobijemo proširene pore. Koža više nije toliko elastična i opušta se, a sa njom se i pore opuštaju i šire.

Masna koža i proširene pore

Masna koža lica i bubuljice

Na formiranje bubuljica na masnoj koži ne utiče samo višak sebuma koji se skuplja u porama kože.

Postoje bakterije koje prirodno nastanjuju našu kožu. Među njima se najviše izdvaja bakterija Propionibacterium acnes (P. acnes). Ona štiti našu kožu od napada patogenih mikrorganizama. Međutim, kada su pore začepljene, stvaraju se idealni uslovi za njeno razmnožavanje. U takvim uslovima, dolazi do upale i stvaraju se komedoni, kao što su mitiseri i bubuljice.

Masna koža i bubuljice

Masna koža je sklona bubuljicama koje se formiraju usled nakupljanja sebuma i mrtvih ćelija, ali i pod uticajem bakterija koje nastanjuju našu kožu.

Masna koža lica – uzrok

1. Genetika

Genetika igra bitnu ulogu kod nasledjivanju tipa kože. Ukoliko imamo genetsku predispoziciju ka većoj aktivnosti lojnih žlezda, naša koža može postati masna.

Takođe, genetika može biti odgovorna i za druga stanja na koži. Na primer, da li ćemo naslediti osetljivu kožu, kožu sklonu proširenim porama i aknama, ili možda neki drugi problem.

2. Hormonske promene

Hormoni često regulišu proizvodnju sebuma, a nihov disbalans može dovesti do različitih promena u koži.

Hormonski disbalans je čest tokom puberteta, menstrualnog ciklusa, menopauze ili trudnoće. Ali javlja se i kod određenih bolesti, kao što su hipotireoza, hipertireoza, dijabetes ili sindrom policističnih jajnika. Povećana funkcija štitne žlezde (hipertireoza) može da utiče na povećanu proizvodnju sebuma u koži.

Androgene hormone, poput testosterona, imaju i muškarci i žene. Oni spadaju u grupu steroidnih hormona koji stimulišu lojne žlezde da proizvode više sebuma. Tokom puberteta dolazi do povećanja nivoa androgena, što često izaziva pojavu masne kože.

Estrogen, sa druge strane, utiče na smanjenje proizvodnje sebuma. Progesteron, čiji je nivo viši u drugoj polovini ciklusa, može da ograniči delovanje androgena. Samim tim i lučenje sebuma u koži.

3. Stres

Kada smo pod konstantnim stresom, hipotalamus u mozgu oslobađa hormon kortikotropin. Ovaj hormon stimuliše hipofizu, koja zatim luči adrenokortikotropni hormon ( ACTH ), koji putuje do nadbubrežnih žlezda. One zatim proizvode kortizol, odnosno hormon stresa. Visok nivo kortizola direktno stimuliše proizvodnju sebuma i može uzrokovati masnu kožu.

4. Neadekvatna nega kože

Kada često radimo piling ili čistimo lice agresivnim sredstvima, možemo da skinemo više sebuma sa kože nego što je potrebno. Ovo je čest problem sa masnom kožom lica. U želji da lice ne bude previše sjajno i da izgleda čisto, skoni smo preteranom čišćenju.

Međutim, tada se često dešava da žlezde lojnice reaguju prelaskom u reaktivnu seboreju. To znači da počinju da nadoknađuju gubitak sebuma, a time se stanje kože pogoršava. Stanje može da se pogorša i neadekvatnim kremama za lice, koje bi trebalo da budu blage i nekomedogene.

5. Vlažnost vazduha

Ljudi koji žive u vlažnoj i toploj klimi mogu biti skoniji masnoj koži lica.

Kada su visoke temperature, povećano je znojenje. Znojenje nam omogućava da održimo ravnotežu temperature tela. Kada znoj ispari s kože, može ostati na površini kože so i drugi minerali, koji, ako se ne čiste, mogu doprineti osećaju ljepljivosti i masnoj koži. Zato nam je leti uvek masnija koža lica.

Kada se znoj pomeša sa sebumom i mrtvim ćelijama kože, povećava se rizik od začepljenja pora.

Kakva nega odgovara masnoj koži?

Čišćenje masne kože i pravilna hidratacija

Masna koža lica treba da se tretira nežnim sredstvima za čišćenje. Tonici koji ne sadrže alkohol održavaju ph balans kože i pripremaju je za bolju apsorpciju drugih proizvoda. Jaka i agresivna sredstva za čišćenje mogu da izazovu dodatnu proizvodnju sebuma.

Koža bi trebalo temeljno da se očisti svakog jutra i uveče. Veoma je bitno da se pronađe odgovarajuća nekomedogena kozmetika bez ulja, koja će održavati kožu hidriranom.

Korišćenje proizvoda na bazi niacinamida može pomoći će da se smanji nivo izlučivanja sebuma. Niacinamid kontroliše sebum koje proizvode žlezde lojnice i sprečava taloženje viška masti na koži i u porama.

Još jedan od sastojaka koji je veoma koristan za masnu kožu je salicilna kiselina. Ona obavlja nežan piling kože, prilikom čega uklanja mrtve ćelije i čisti pore. Idealna je za lečenje akni jer ima protivupalno i antimikrobno dejstvo.

AHA kiseline mogu takođe pomoći u pilingu kože, mogu da podstaknu obnavljanje ćelija i poboljšaju izgled finih linija i bora.

Za masnu kožu se koristi nekomedogena kozmetika koja minimizira začepljenje pora.

Kako odabrati prave proizvode za negu masne kože

Kada biramo proizvode za masnu kožu, veoma je bitno da oni budu hidrirajući i bez ulja. Ovakvi proizvodi neće dodavati dodatnu masnoću na kožu, a ujedno smanjuju rizik od začepljenja pora i pojave akni. Znači, prilikom odabira proizvoda treba obratiti pažnju na dve stvari koje pišu na deklaraciji – nekomedogeno i bez ulja.

Takođe je bitno uzeti u obzir i samu teksturu proizvoda. Serumi i gelovi su napravljeni tako da se lakše apsorbuju u kožu.

Najčešće postavljenja pitanja

Da, retinol je sastojak koji pomaže u borbi protiv akni. On učestvuje u ćelijskoj obnovi i sprečava nagomilavanje mrtvih ćelija na koži koje mogu da izazovu upale. Kada se sebum pomeša sa mrtvim ćelijama kože, dolazi do začepljenja pora i različitih upalnih stanja.

Hijaluronska kiselina je veoma nežan sastojak koji hidrira kožu. Pruža koži hidrataciju bez dodavanja masnoća, što je izuzetno bitno za pravilnu negu masne kože.

Izvor: https://www.healthline.com/health/oily-skin-causes#skin-care