Salicilna kiselina za lice – BHA sastojak za lečenje akni

Šta je salicilna kiselina?

Salicilna kiselina je sastojak koji pripada grupi beta hidroksilnih kiselina (BHA). Ove kiseline se rastvaraju u mastima kože i efikasno rešavaju mnoge upalne procese. Obavljaju piling, čiste pore i uklanjaju mrtve ćelije. Efikasno leče i smanjuju pojavu akni, uključujući bubuljice i mitisere.

Salicilna kiselina je najčešće korišćena BHA kiselina za negu lica. Dobija se od salicina, prirodnog jedinjenja koje se nalazi u korama pojedinih vrba, kao i u pojedinom voću i povrću. Najpoznatije vrbe koje daju salicin su Bela i Crna vrba. Kada konzumiramo biljke koje sadrže salicin, naše telo ga razlaže na salicilnu kiselinu.

Međutim, salicin se u prirodi javlja u malim koncentracijama. Za kozmetičke i medicinske potrebe, sinteza salicilne kiseline se uglavnom obavlja sintetički, u labaratorijama.

Ko treba da koristi salicilnu kiselinu?

Salicilnu kiselinu mogu da koriste svi tipovi kože. Međutim, najviše benefita će imati koža sklona aknama, odnosno masna i kombinovana koža.

Ona takođe može biti korisna i za osetljivu kožu lica. Ukoliko koristimo nisku koncentraciju sastojka, možemo smanjiti iritacije i crvenilo na osetljivoj koži.

Salicilna kiselina za lice

Salicilna kiselina i benefiti za kožu

Salicilnu kiselinu koristimo za lečenje različitih tipova lezija na koži. Najčešće se koristi u lečenju upaljenih lezija, poput papula (upalne bubuljice) i pastula (gnojne bubuljice). Zatim u tretmanima lečenja ožiljaka i pigmentacije nastalih od akni.

Evo koje su sve prednosti salicilne kiseline u nezi kože lica:

1. Uklanja mrtve ćelije kože

Salicilna kiselina obavlja površinski i dubinski piling kože.

Površinskim pilingom rastvara i uklanja mrtve ćelije na površini kože. Mrtve ćelije i sebum mogu lako da se zarobe u porama, i da prouzrokuju njihovo začepljenje. One u velikoj meri doprinose stvaranju bubuljica i drugih upalnih stanja.

AHA i BHA kiseline za savršen piling kože

2. Sprečava nastanak bubuljica, mitisera i drugih vrsta lezija

Dubinskim pilingom, salicilna kiselina čisti nečistoće i višak sebuma u porama. Ima antimikrobna svojstva, što znači da će pomoći u uništavanju bakterija koje izazivaju bubuljice i upale.

Poznata je i po svom protivupalnom dejstvu. Može smanjiti crvenilo na koži, posebno kod osoba koje imaju kožu sklonu aknama.

3. Reguliše proizvodnju sebuma

Salicilna kiselina prodire u dublje slojeve kože, u slojeve lipida koji se nalaze između ćelija. Zatim usporava aktivnost određenih enzima koji učestvuju u procesu stvaranja sebuma.

Kada postoji višak aktivnosti ovih enzima, dolazi do prekomerne proizvodnje sebuma.

4. Pomaže u smanjenju fleka od bubuljica

Kako vrši eksfolijaciju kože, salicilna kiselina doprinosi smanjenju vidljivosti ožiljaka od bubuljica. Smiruje upalu kože i pomaže da se ožiljci brže zacele.

Kako se koristi salicilna kiselina za lice?

Salicilnu kiselinu možemo da koristimo u različitim proizvodima. Postoje razna sredstva za čišćenje lica, poput tonika i gelova, koji su na bazi ovog sastojka. Međutim, u svakodnevnoj nezi se najčešće koriste serumi.

Rutina nege kože sa salicilnom kiselinom

Salicilna kiselina se nanosi na suvu kožu, kako voda ne bi razblažila njenu koncentraciju.

Ukoliko imate osetljivu kožu, bilo bi dobro da prethodno nanesete bezalkoholni tonik, koji se ne ispira. On će održati ph vrednost kože i sprečiti njeno isušivanje. Bezalkoholni tonici su odlični jer pomažu da se naredni sastojci lakše apsorbuju u kožu.

Ako koristite serum sa salicilnom kiselinom, dovoljno je da nanesete par kapi i sačekate dok ga koža u potpunosti ne upije. Najčešće je dovoljno nekoliko minuta. 

Sledeći korak bi bila hidratantna krema za lice. Nakon salicilne kiseline, hidratacija kože je veoma važna. Hidratantna krema koja odgovara vašem tipu kože će povratiti vlažnost, pogotovo ako je na bazi hijaluronske kiseline.

Serum sa slicilnom kiselinom se nanosi na suvu kožu lica, a nakon njega je neophodna hidratantna krema.

Kada i koliko često se koristi salicilna kiselina?

Visoke koncentracije salicilne kiseline (više od 2%) se ne preporučuju u početnom periodu upotrebe. Uvek treba davati prostora koži da se navikne na nov sastojak i razvije toleranciju. U suprotnom, koža može postati iritirana i isušena. Za početnike, idealna koncentracija je između 0,5% do 1%

Salicilna kiselina jeste namenjena svakodnevnoj nezi, ali treba je koristiti samo jednom dnevno. Ukoliko tek počinjete da koristite ovaj sastojak, postepeno ga uvodite u negu – dva do tri puta nedeljno.

Efekat pilinga koji vrši salicilna kiselina je bolji u večernjoj rutini. Njime se otkrivaju nove i mlade ćelije kože koje su osetljivije na UV zračenje. Mlađe ćelije su sklonije fotooštećenju, i zato je krema sa zaštitnim faktorom neophodna tokom dana.

Salicilna kiselina i neželjeni efekti

Salicilna kiselina spada u blage kiseline. Međutim, njeno dejstvo zavisi od individualnog stanja i osetljivosti kože, kao i od koncentracije koja se koristi.

Salicilna kiselina ima potencijal da isuši kožu i da izazove njeno perutanje i ljuštenje. Posebno ako se koristi u visokim koncentracijama. Mogu se javiti simptomi iritacije na koži, u vidu crvenila, koje je praćeno peckanjem i zatezanjem lica. U retkim slučajevima, mogu se javiti alergije na salicilnu kiselinu.

Ono što je veoma bitno da je ne mešamo salicilnu kiselinu sa agresivnim i alkoholnim kozmetičkim proizvodima. U tom slučaju možemo da pojačamo efekat sušenja kože.

Ukoliko postoji bilo koji od neželjenih efekata, savet je da se smanji učestalost korišćenja. Ovi simptomi ne bi trebalo da potraju. U suprotnom, proizvod treba u potpunosti da izbacimo iz upotrebe i da se konsultujemo sa stručnim licem.

Šta ne treba kombinovati sa salicilnom kiselinom

Salicilna kiselina i retinol

Ova dva sastojka ciljaju na dva različita problema na koži. Dok salicilna kiselina vrši dubinski piling i čisti kožu, retinol podstiče stvaranje novih ćelija i proizvodnju kolagena.

I sam retinol pomaže u sprečavanju upalnih procesa na koži, jer utiče na čelijsku obnovu. Međutim, njegova kombinacija sa salicilnom kiselinom nije najbolja opcija. Ukoliko se ova dva sastojka kombinuju, povećava se rizik od potencijalnih iritacija.

Oba sastojka imaju tendenciju da isuše kožu. Najbolje rešenje bi bilo da se sastojci primenjuju različitim danima, ili u različito vreme tokom dana.

Salicilna kiselina i benzol peroksid

Benzol peroksid je sastojak koji se takođe koristi za lečenje akni. Vrši slične funkcije kao i salicilna kiselina. Ubija bakterije koje izazivaju akne i uklanja višak sebuma iz kože.

Ukoliko vas dermatolog ne savetuje drugačije, salicilnu kiselinu i benzol peroksid ne treba mešati u istoj rutini nege. Njihova istovremena upotreba može izuzetno da isuši kožu i da je učini osetljivom na spoljašnje stresore. U mnogim slučajevima može i da se pogorša stanje sa aknama ukoliko se ne kontroliše upotreba ova dva sastojka.

Najčešće postavljena pitanja

Za optimalne rezultate neophodno je vreme, najčešće izmedju dva do tri meseca. Međutim, ovo zavisi od stanja kože, kao i od pravilne i redovne upotreba. Koža koja ima manje probema sa aknama, rezultate može videti znatno brže.

Da, salicilna kiselina je efikasna u lečenju bubuljica i drugih problema sa aknama.

Da, salicilna kiselina čisti mrtve ćelije kože i višak sebuma koji mogu da uzrokuju urasle dlake. Takođe, svojim protivupalnim svojstvima može da smanji upalu i crvenilo oko urasle dlake.

Da, ova dva sastojka mogu da se kombinuju i daju dobre rezultate. Oba sastojka imaju protivupalna dejstva i regulišu sebum. Niacinamid je nežan, poboljšava hidrataciju i zaštitnu barijeru kože.

Izvor: https://www.foreo.com/mysa/benefits-of-salicylic-acid-acne-treatment-exfoliation-and-more/

https://buydermdoc.com/blogs/sunscreen/ingredients-to-never-mix-with-salycilic-acid