Mitiseri – zašto nastaju i kako da ih se rešimo?

Šta su mitiseri?

Mitiseri ili otvoreni komedoni nastaju kada se pore na koži ispune sebumom i mrtvim ćelijama. Oni tada formiraju u porama mali čep koji ih zatvara. Kako ovaj čep nastavlja da se širi, i same pore kože se proširuju i vremenom postaju izložene vazduhu. U kontaktu sa vazduhom dolazi do oksidacije sebuma i on tada prima tamniju boju.

Tako nastaju mitiseri koji su crne, braon ili sive boje. UKoliko se ovaj čep od sebuma i mrtvih ćelija zadrži ispod površine kože, ne dolazi do oksidacije, i tada su mitiseri bele boje.

Mitiseri su najčešće sitni i izgledaju kao male tačkice na koži. Međutim, i oni mogu da variraju u veličini. Veliki mitiseri nastaju ukoliko se u porama nakupi velika količina sebuma i drugih nečistoća. To može da se dogodi i kada se koriste neadekvatni proizvodi za negu i šminka koja začepljuje pore.

Pojedini ljudi prirodno imaju velike pore na koži, što stvara uslove za formiranje krupnijih i izraženijih mitisera.

Zašto nastaju mitiseri?

Mitiseri su vrsta akni i najčešće javljaju na licu, naročito u T zoni, koju čine nos, čelo i brada. Međutim, mogu da se jave i na drugim delovima tela, kao što su leđa, vrat, ramena ili grudi.

Postoji nekoliko faktora koji uzrokuju pojavu mitisera:

  • Prekomerna proizvodnja sebuma na koži: Višak sebuma je karakterističan za masnu i kombinovanu kožu. One su sklone prekomernoj aktivnosti žlezda lojnica, koje prirodno luče sebum. Kao posledica, javljaju se različite upalne lezije, poput bubuljica i mitisera.
  • Hormonske promene: Tokom puberteta, menstruacije, trudnoće ili nekih hormonskih poremećaja može doći do povećane proizvodnje sebuma na koži.
  • Bakterija Propionibacterium acnes bacteria: Ova bakterija je prirodno prisutna u našoj koži, u folikulima dlaka. Kada se sebum i mrtve ćelije nakupe u porama, to pogoduje njenom razmnožavanju. Ona može izazvati različite upale na koži i pogoršati stanje akni.
  • Upotreba odrđenih lekova: Određeni lekovi mogu da uzrokuju ili čak da pogoršaju pojavu akni. Neki od njih su kortikosteroidi, litijum, sredstva za kontracepciju ili anabolički steroidi. Svi oni mogu da poremete hormonsku ravnotežu ili metabolizam masti i lipida u telu.
  • Neadekvatna nega kože: Masna koža treba da koristi nekomedogene proizvode za negu. To su oni proizvodi koji ne zapušavaju pore i koji ne sadrže sintetičke sastojke. Ako sadrže ulja, to su uglavnom ulja koja ne ostavljaju masnoću, poput ulja jojobe ili argana. Pored proizvoda za negu lica, nekomedogena treba da bude i šminka koja se upotrebljava, ukoliko je koža sklona aknama.
  • Neadekvatna higijena: Redovno čišćenje lica i skidanje šminke tokom noći su obavezan deo kada je higijena lica u pitanju. Pored toga što ne smemo da dozvolimo da se nečistoće sakupljaju na licu, bitno je da ono uvek bude dobro hidrirano!

Masna koža lica – kako do čiste i matirane kože

Upaljeni mitiseri

Ukoliko sami pokušate da iscedite mitisere, vrlo lako možete da ih inficirate. Naše ruke, koža i oklolina su pune bakterijama i prljavštinom. Kada se bakterije razmnože unutar začepljenih pora, izazivaju upale. Upale se odražavaju u vidu bola i crvenila oko mitisera.

Agresivno ceđenje mitisera može da ošteti i okolnu kožu i tkivo. Mesto gde je formiran mitiser može da krvari usled neadekvatnog istiskivanja, što često ostavlja fleke na licu.

Ukoliko se zapaljenje mitisera produbi, može doći do pojave gnojnih bubuljica (pustula).

Takođe se mogu javiti cistične akne ispod površine kože. Cistične akne su veoma ozbiljna vrsta akni. Za njih je karakteristično da formiraju izbočinu na površini kože, koja često podseća na čir. Do samog zapaljenja je došlo duboko u pori kože. Ove akne mogu sadržati više od jedne gnojne bubuljice unutar sebe.

Veoma su bolne, jer se nalaze duboko u koži i blizu su nervnim završecima. Ovakve akne su česte kod osoba sa masnom kožom, kod tinejdžera i osoba koje imaju narušen hormonski balans.

Akne i mitiseri kod tinejdzera

Kako ukloniti mitisere?

Postoji više načina kako možemo da se rešimo mitisera. Neki od njih zahtevaju stručna lica, ali često možemo i mi sami da preduzmemo pojedine korake. Naravno, sve zavisi od stanja kože i tipa, odnosno veličine mitisera.

Ceđenje mitisera

Ceđenje mitisera je generalno posao za kozmetičare. Iako nas često veoma privlači da se sami petljamo sa kožom, najbolje je da mitisere i ostale akne prepustimo stručnom licu. Kozmetičari koriste različite tehnike koje neće izazvati infekcije i upale, a takođe mogu da vas posavetuju za dalju negu kože.

Međutim, postoji mnogo proizvoda za kućnu negu koji mogu da pomognu kada su akne u pitanju. To su različite maske za lice, pilinzi i sredstva za čišćenje koji su sastavljeni tako da efikasno čiste višak nečistoća i održavaju kožu čistom.

Maske za mitisere

Maske za mitisere dubinski čiste pore kože. Često sadrže aktivne sastojke koje vrše hemijski piling, poput salicilne i glikolne kiseline. Zatim, glinu i aktivni ugalj, koji efikasno apsorbuju višak masnoća i nečistoća na koži.

Glina (bentonit) veoma dobro upija sebum sa kože, a aktivni ugalj pored toga ima i antibakterijska svojstva. On upija različite toksine i hemikalije, kao i bakterije koje izazivaju upaljene lezije na koži. Ulje čajevaca, ekstrakt cinka i neka eterična ulja takođe ubijaju bakterije, ali imaju i protivupalna svojstva. To znači da pomažu da se smanji crvenilo i drugi simptomi upala.

Ukoliko imate masnu kožu, poslužiće vam maska sa aktivnim ugljem i glinom. Pomoći će vam da se očiste pore i višak sebuma. Ukoliko je vaša koža suva, idealna maska bi bila sa aktivnim ugljem i hijaluronskom kiselinom ili uljem jojobe, za dodatnu hidrataciju.

Maska za mitisere

Trake za mitisere

Trake za mitisere služe za uklanjanje masnoća i prljavština iz pora naše kože. Tanke su i lepljive, a funkcionišu tako što ih lepimo za sloj kože na kome imamo mitisere.

Trake treba da budu dobro zalepljene neko vreme (prema uputstvu), a zatim ih uklanjamo. Kada ih povučemo sa lica, na lepljivom delu bi trebalo da ostanu male, crne ili bele tačkice, koje zapravo predstavljaju svu nakupljenu masnoću, zajedno sa bakterijama i mrtvim ćelijama kože.

Maske i trake, kao i redovno ceđenje mitisera su idealno rešenje za privremeno čišćenje pora, ali ne i za trajno rešavanje uzroka njihovog mitisera.

Trake za mitisere

Korišćenje četke za kožu

Četke za kožu mogu da pruže puno benefita ako se pravilno i oprezno koriste. Mogu pomoći u dubinskom čišćenju pora i uklonjanju mrtvih ćeilja sa kože. Međutim, preporuka je da se koriste povremeno, uz nežno prelaženje preko kože lica. Ukoliko imate ostetljivu kožu, nemojte ih koristiti.

Koji sastojci pomažu da se rešimo mitisera?

Evo koje sastojke treba da uvedete u kućnu negu ukoliko imate problem sa mitiserima i ostalim vrstama akni:

Salicilna kiselina (BHA) za mitisere

Salicilna kiselina je BHA kiselina, i odlično obavlja površinski i dubinski piling kože. To znači da prodire dublje u pore, reguliše proizvodnju viška sebuma i uklanja mrtve ćelije kože. Koristi se za prevenciju akni, ali i lečenje već upaljenih lezija, poput upalnih i gnojnih bubuljica.

Glikolna kiselina (AHA) za mitisere

Glikolna kiselina spada u AHA kiseline, a vrši površinski piling kože. Sprečava formiranje akni tako što uklanja mrtve ćelije kože, ostavljajući mlade i zdrave ćelije na površini. Samim tim, pomaže da se smanji vidljivost hiperpigmentiranih fleka, koje su nastale ceđenjem bubuljica i mitisera.

Retinol za mitisere

Retinol ubrzava ćelijsku obnovu. Nove i mlade ćelije, koje se iz dubljih slojeva epidermisa stalno kreću ka površini, zamenjuju stare i oštećene ćelije. Ovo je prirodni proces naše kože, ali on može biti podstaknut korišćenjem određenih sastojaka, poput retinola.

Zato je on danas jedan od najkorišćeniji sastojaka za podmlađivanje. Retinol će sprečiti nagomilavanje mrtvih ćelija i time smanjiti mogućnost zatvaranje pora. Ipak, retinol može da isuši kožu, pa je neophodno da vodimo računa da je dovoljno hidriramo.

Niacinamid za mitisere

Niacinamid obavlja površinski piling kože i reguliše višak sebuma koje luče žlezde lojnice.

Sprečava taloženje sebuma u porama, čime ujedno sprečava i formiranje mitisera. Niacinamid je često dodatak u mnogim proizvodima za negu, jer je veoma blag, a poboljšava ten i jača kožnu barijeru.

Cink za mitisere

Cink ima protivupalna i antioksidativna svojstva. Kontroliše lučenje sebuma, jača zaštitnu barijeru kože, a takođe pomaže i da se smanji crvenilo i upala nakon ceđenja mitisera.

Pravlina nega kože za prevenciju mitisera

Evo nekoliko bitnih koraka koji mogu da pomognu u prevenciji mitisera:

  1. Čišćenje lica: Redovno čistite lice, i ujutru i uveče. Ukoliko koristite penu ili gel, potrudite se da budu blagi i formulisani tako da ne isušuju kožu! Ovi proizvodi vrlo često isuše kožu, što kasnije može da uzrokuje pojačano lučenje sebuma, bez obzira na tip kože. Dakle, ili mleko ili nežna sredstva za čišćenje koja su ph neutralna!
  2. Upotreba tonika: Nakon čišćenja lica, obavezno nanesite tonik, blage formulacije, kako bi povratili ph ravnotežu kože. Tonik treba da odgovara vašem tipu kože.
  3. Piling kože: Piling, na bazi salicilne kiseline, obavljajte jednom ili dva puta nedeljno, kako biste uklonili višak sebuma i mrtve ćelije kože koje se lako talože u porama.
  4. Dodatna nega: Ukoliko je vaša koža sklona pojavi mitisera, uvedite u rutinu nege sastojke koji pomažu u rešavanju problema sa aknama. To su različiti serumi na bazi niacinamida, glikolne ili salicilne kiseline.
  5. Hidratacija: Većina proizvoda koji tretiraju akne imaju tendenciju da isuše kožu, tako da joj je potrebna dodatna hidratacija. Trudite se da pijete dosta vode i izaberite hidratantnu kremu koja odgovara vašem tipu kože. Ako ima potrebe, uvedite i dodatni proizvod koji hidrira kožu, na bazi hijaluronske kiseline ili glicerina.

AHA i BHA kiseline za savršen piling kože

Najčešće postavljena pitanja

Mitiseri se vremenom proširuju ali i produbljuju pore, usled nakupljanja sebuma i mrtvih ćelija. Kada bakterije uđu dublje u pore i razmnože se, postoji mogućnost upale i infekcije.

Mitiseri obično ne mogu da se uklone trajno, ali redovnom i pravilnom negom možemo da kontrolišemo njihovu vidljivost i ponovnu pojavu.

Mogu, ukoliko su mali i blizu površine kože. Svi mitiseri koji se nalaze dublje u porama se tretiraju kod kozmetičara. Trake i različite maske za mitisere mogu da budu od pomoći.

Izvor: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads