AHA i BHA kiseline za savršen piling kože

AHA i BHA kiseline su jedne od najpopularnijih kiselina koje koristimo za hemijski piling kože. Oba sastojka donese dugotrajnu svežinu koži i mogu da je učine besprekorno čistom i blistavom. Hajde da vidimo koje su prednosti njihovog zajedničkog delovanja na koži i zašto su nam korisne.

Zašto nam je potreban piling kože?

Ćelije naše kože kontinuirano prolaze kroz prirodni ciklus obnove i odumiranja.

Nove ćelije se stvaraju u najdubljem sloju epidermisa, u bazalnom sloju. Zatim polako počinju da se kreću ka površini kože, ka sloju stratum corneum. Ovaj sloj se sastoji od mrtvih ćelija i služi kao zaštitna barijera kože od spoljašnih zagađivača.

Celokupan proces putovanja novih i zdravih ćelija ka površini, gde zamenjuju stare i oštećene, naziva se ćelijska obnova. Ona je ključna za održavanje zdrave i vitalne kože.

Međutim, naša koža ne može sama u potpunosti da odbaci mrtve ćelije. Kada se one natalože na površini, koža postaje beživotna, neujednačenog tena, uz pratnju različitih upalnih procesa. Zato joj je potrebna naša mala pomoć u vidu pilinga kože.

AHA i BHA kiseline za negu lica

Šta su AHA kiseline?

AHA, ili alfa hidroksilne kiseline, čine grupu kiselina koje su rastvorljive u vodi. Dobijamo ih iz voća, mleka i šećerne trske, a poznate su još i kao voćne kiseline. Deluju na površinski sloj kože, na kome vrše piling i uklanjaju mrtve ćelije.

Veoma efiksano tretiraju hiperpigmentaciju i stimulišu obnovu ćelija, pri čemu nastaju nove i zdrave ćelije kože. Uspešno tretiraju sitne bore, oštećenja nastala od Sunca i neujednačenu teksturu kože. Neke AHA kiseline imaju hidratantna svojstva i pomažu da koža ostane hidrirana.

Najčešći tipovi AHA kiselina su: glikolna, mlečna, jabučna, limunska, mandelična i vinska kiselina.

Glikolna kiselina je dobijena iz šećerne trske i to je jedna od najkorišćenijih AHA kiselina. Čine je mali molekuli koji prodiru u dublje slojeve kože gde vrše piling. Glikolna kiselina otklanja mrtve ćelije sa površine kože i stimuliše proizvodnju kolagena. Dobar je izbor ako želimo ujednačen ten, bez vidljivih fleka i sitnih bora na licu.

Mlečna kiselina se nalazi u mleku i jogurtu, a poznata je po svojim hidrirajućim svojstvima. Blaža je od glikolne kiseline i to je čini pogodnom za oseljivu kožu. Ona takođe pomaže u ujednačavanju teksture kože i proizvodnji kolagena.

Jabučna kiselina se može naći u jabukama, ali i drugom voću – kruškama, breskvama, kajsijama, trešnjama i bananama. Pomaže u pilingu kože i postizanju glatke teksture.

AHA kiseline deluju na površinski sloj kože, vrše piling i uklanjaju mrtve ćelije.

Limunska kiselina se dobija iz citrusnog voća, kao što su limun, pomorandže ili mandarine. Ima antioksidativna svojstva, što znači da štiti našu kožu od slobodnih radikala. Pored toga, vrši piling, reguliše ph vrednost kože i doprinosi svetlijem i ujednačenom tenu.

Mandelična kiselina se dobija iz gorkog badema. Ona postaje sve popularnija u proizvodima za negu kože jer je dosta nežan eksfolijator, veoma pogodan za osobe sa osetljivom kožom. Pored toga, pomaže u borbi protiv bakterija koje izazivaju akne, poboljšava ten i teksturu kože.

Vinska kiselina je dobijena iz grožđa, a dobijamo je kao nusproizvod u proizvodnji vina. Kao i ostale AHA kiseline, i vinska kiselina vrši piling kože. Ima antioskidativna svojstva i štiti kožu od zagađivača iz okruženja.

Šta su BHA kiseline?

BHA, ili beta hidroksilne kiseline, su kiseline rastvorljive u masti. Prodiru u dublje slojeve kože, uklanjaju višak masnoća, mrtve ćelije, čiste i otpušavaju pore i mitisere.

Zbog svojih protivupalnih svojstava, BHA kiseline su veoma korisne u borbi protiv bubuljica i crvenila. Mogu smanjiti vidljivost i upalu već postojećih bubuljica, ali i sprečiti njihovu pojavu. One vrše površinski piling kože, dajući joj ujednačen i sjajan ten. U medicinskim tretmanima ih koristimo za lečenje pojedinih stanja kože, kao što su psorijaza, ihtioza, perut, bradavice i mnoge druge.

Kada pričamo o BHA kiselinama za negu kože, onda najčešće mislimo na salicilnu kiselinu. Ona je najčešći sastojak u proizvodima koji su namenjeni za dubinsko čišćenje lica. Dobija se od salicina, prirodnog hemijskog jedinjenja koje se nalazi u kori vrbe, voću i povrću. Salicilna kiselina je idealna za masnu kožu i kožu sklonu aknama, iako od nje imaju koristi i ostali tipovi kože.

BHA kiseline prodiru u dublje slojeve kože, uklanjaju višak masnoća, mrtve ćelije, čiste i otpušavaju pore i mitisere.

Prednosti kombinovanja AHA i BHA kiselina

Kombinacija AHA i BHA kiselina u istoj rutini nege može da pruži svobuhvatan pristup rešavanja rezličitih problema sa kožom. Evo koje prednosti dobijamo njihovim kombinovanjem:

1. Pojačan piling kože i kontrola sebuma

Ova dva moćna sastojka zajedničkim snagama obavljaju hemijski piling kože. AHA je zadužen za površinski sloj i uklanja mrtve ćelije kože. BHA ide dublje u pore kože, gde ih čisti, i uklanja višak sebuma i nečistoća.

3. Sprečavanje pojave bubuljica

Već smo spomenuli koliko su BHA kiseline korisne za borbu protiv postojećih bubuljica. Međutim, one efikasno pomažu i u sprečavanju njihovog nastanka. AHA kiseline imaju nežnija svojstva, umirujuće deluju na kožu i smanjuju vidljivost fleka od bubuljica.

3. Poboljšana tekstura kože

AHA kiseline vrše površinski piling, što kožu čini glatkom, a ten ujednačen. BHA kiseline čiste dublje slojeve i smanjuju pojavu proširenih pora i mitisera.

4. Svetliji i blistaviji ten

BHA kiseline imaju protivupalna svojstva i smanjuju pojavu crvenila i drugih upalnih stanja.

AHA kiseline, sa druge strane, odlično rešavaju hiperpigmentacijske fleke, kao i oštećenja od UV zraka i ožiljaka.

5. Pomoć u borbi protiv starenja

Kombinovanje AHA i BHA kiselina može pozitivno da utiče na borbu protiv starenja.

AHA kiseline, posebno glikolna kiselina, stimulišu proizvodnju kolagena. Kolagen je najvažniji protein u našem telu i zahvaljujući njemu naša koža ostaje elastična i čvrsta. Pojedine AHA kiseline pomažu i da koža ostane hidrirana. 

BHA kiseline smanjuju iritaciju, i čiste kožu od sebuma i nečistoća koje ubrzavaju proces starenja.

Kako da kombinujem AHA i BHA kiseline?

Iako se BHA i AHA kiseline međusobno dopunjuju, one imaju različita svojstva i deluju na različitim nivoima kože. Od tipa kože i određenih tegoba zavisi da li čete koristiti jedan sastojak ili njihovu kombinaciju.

Ako ih primenjujete zajedno, savet je da prvo nanesete AHA kiselinu. One će delovati na površini, što će kasnije omogućiti BHA kiselini da prodre dublje u pore. Vremenski razmak između nanošenja proizvoda bi trebalo da postoji (dok koža ne upije prethodni proizvod).

Takođe je veoma bitno da se u rutinu uvodi jedna po jedna kiselina, kako biste procenili reakciju vaše kože.

Usled rizika da koža postane iziritirana od preteranog pilinga, savet je da se u početku ova dva sastojka primenjuju različitim danima, ili u različitim periodima dana, ujutru ili uveče.

Ukoliko ste proizvode naneli u toku dana, krema sa zaštitnim faktorom je obavezna, jer obe kiseline povećavaju osetljivost kože na UV zračenje.

Mogući neželjeni efekti

Iako su obe kiseline bliske po ph vrednosti, postoji mogućnost od iritacije kože.

Ukoliko počnemo sa visokim koncentracijama ovih sastojaka, velika je verovatnoća da će doći do iritacije kože. Iritacije koje se javljaju su uglavnom u vidu peckanja, svraba i crvenila. Ponekad može doći i do ljuštenja kože. Ukoliko postoje ozbiljnije reakcije, treba potražiti stručnu pomoć.

Viskoke koncentracije ovih sastojaka često izazivaju prekomerni piling. Tada koža ostaje bez prirodnog sebuma i može postati veoma suva ili dehidrirana. Zaštitna barijera kože može da oslabi prekomernim pilingom, što kožu čini pogodnom za taloženje različitih zagađivača.

Preporuka je da se pre korišćenja uradi test na toleranciju kože na oba sastojaka. Test možemo da uradimo tako što ćemo naneti manju količinu seruma ili kreme na podlakticu. Ukoliko se u toku 24 sata ne pojave znakovi iritacije ili alergije, proizvod se smatra bezbednim za koriščenje.

Kombinacija AHA i BHA kiselina nam može pomoći da konačno dođemo do zdravog, čistog i blistavog tena. Međutim, ključ uspeha leži u pažljivom pristupu rutini nege i prilagođavanju kože individualnim potrebama.

Najčešće postavljena pitanja

U većini slučajave najbolje je da počnete da koristite proizvod jednom nedeljno. Ukoliko nema neželjenih efekata možete povećati učestalost do dva ili tri puta u toku nedelje. Bitno je da pratite reakciju vaše kože. Najefikasnije je povećavati učestalost upotrebe iz nedelje u nedelju.

Većina BHA kiselina ima jačinu između 2% do 10%. Tehnički je bezbedno da se svaki dan koristi BHA koje imaju do 4% koncentracije. Međutim, ukoliko niste do sad koristili, krenite sa manjom dozom.

Uvođenje novih proizvoda u rutinu nege bi trebalo da bude postepeno.

U skladu sa tim, koncentracija AHA kiselina može u početku da ide između 5% do 8%. Početna koncentracija BHA kiselina ne bi trebalo da prelazi 2%. Kasnije, kada se koža prilagodi sastojcima možete povećati dozu.

Koncentraciju sastojaka treba da prilagodimo prema potrebama naše kože, kao i specifičnim ciljevima koje želimo da ostvarimo.

Izvor:

https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/alpha-hydroxy-acids

https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/beta-hydroxy-acids