Niacinamid: 6 benefita za svaki tip kože

Šta je niacinamid?

Niacinamid, poznat i kao vitamin B3, je multifunkcionalni sastojak. Ovaj vitamin ima ključnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima u telu. Učestvuje u razgradnji ugljenih hidrata, proteina i masti, i pomaže u pretvaranju hrane u energiju. Takođe ima bitnu ulogu u podršci našem imunom sistemu u borbi protiv infekcija.

U oblasti nege kože je veoma popularan sastojak, jer pruža koži brojne benefite i pomaže u rešavanju širokog spektra problema.

Niacinamid je sastojak koji se rastvara u vodi i ima veoma nežna svojstva. Možemo da ga kombinujemo sa gotovo svim drugim sastojcima za negu. Deluje na površinski sloj kože i jača njenu zaštitnu barijeru. Veoma efikasno smanjuje pojavu finih linija i bora, kao i hiperpigmentiranih fleka. Pored toga, ima antioksidativna i protivupalna svojstva, te našu kožu čini zdravom i blistavom.

Niacinamid i benefiti za kožu

1. Pomaže u hidrataciji kože

Niacinamid je sastojak koji indirektno pomaže da naša koža ostane hidrirana.

Učestvuje u stvaranju ceramida, lipidnih molekula koji jačaju hidrolipidni sloj kože. Ovaj sloj deluje kao zaštita koži, koja sprečava prodiranje štetnih mikroorganizama i različitih zagađivača iz našeg okruženja.

Pored toga, jak hidrolipidni sloj smanjuje gubitak vode i na taj način održava kožu hidriranom. On je ključan za optimalno funkcionisanje kože i sprečavanje njenog isušivanja.

2. Smanjuje crvenilo i upale

Niacinamid ima protivupalna svojstva. Pomaže da se umiri iziritirana i upaljena koža. On će sprečiti medijatore upale i pomoći da se aktiviraju imune ćelije u inflamatornom procesu.

Međutim, on ne uništava izazivače upale, kao što su bakterije ili razni alergeni. Njegova uloga je u minimiziranju simptoma ovih upala.

3. Reguliše višak sebuma i smanjuje pojavu proširenih pora

Niacinamid reguliše sebum u žlezdama lojnicama, pa je iz tog razloga posebno pogodan za masnu kožu. Sprečava taloženje viška masti na površini kože i u porama, što znači da sprečava formiranje mitisera. Kako se mitiseri uvećavaju, pore se proširuju i postaju uočljivije.

Ipak, za dubinsko čišćenje pora treba koristiti pilinge koji prodiru dublje u pore kože, poput salicilne kiseline. Niacinamid deluje samo na površinski sloj i možemo ga koristiti preventivno, kako bi uklonili višak sebuma.

Niacinamid za lice

4. Smanjuje hiperpigmentacijske fleke

Niacinamid sprečava širenje melanina na površini naše kože i onemogućava pojavu pigmentiranih fleka. Ako ga redovno koristimo možemo postići ujednačen i svetliji ten kože.

Ipak, važno je znati da niacinamid ne sprečava stvaranje melanina, već samo reguliše njegovo širenje u okolne ćelije.

5. Pruža zaštitu koži

Niacinamid je i antioksidant koji jača zaštitni sloj kože. Ovaj sloj nam služi kao štit od toksina iz spoljašnjeg okruženja i štetnih UV zraka.

Jaka kožna barijera nam je neophodna kako bi se koža izborila sa ovim svakodnevnim zagađivačima. Oni izazivaju prerane znakove starenja, iritacije, akne i brojna druga upalna stanja.

6. Održava kožu zategnutom i čvrstom

Niacinamid podstiče proizvodnju kolagena i obnavlja zdrave ćelije kože. Takođe, podstiče proizvodnju keratina, vlaknastog proteina koji je deo strukture naše kože, kose i noktiju, kao i mnogih tkiva.

Poboljšava teksturu i jača zaštitnu barijeru kože. Zahvaljujući njemu koža ostaje zdrava, zategnuta i čvrsta.

Niacinamid i različiti tipovi kože

Još jedna od prednosti niacinamida je ta što ga dobro podnose svi tipovi kože, čak i osetljiva i reaktivna koža. Evo kako deluje na različite probleme i stanja kože:

  • Osetljivoj i dehidriranoj koži može pomoći u smanjenju crvenila, upala i u jačanju kožne barijere. Takođe, poboljšava sposobnost kože da zadrži vlažnost.
  • Masnoj koži pomaže u redukovanju viška masnoće, pri čemu se smanjuje crvenilo i iritacija.
  • Suvoj koži može pomoći u održavanju vlažnosti, smanjenju bora i mogućih hiperpigmentacijskih fleka.
  • Zreloj i normalnoj koži pomaže u borbi protiv starenja i očuvanju opšeg zdravlja kože. Pospešuje proizvodnju kolagena, a kao antioksidant, čuva kožu i čini je jakom i zdravom.

Kako se koristi niacinamid?

Niacinamid možemo da koristimo u različitim proizvodima koji su namenjeni za negu kože. Sadrže ga različiti tonici, serumi, kreme, sredstva za čišćenje lica i ulja.

Bitno je da znamo da možemo da primenimo više od jednog proizvoda sa niacinamidom u našoj svakodnevnoj rutini nege. S obzirom na to da je kompatibilan sa drugim aktivnim sastojcima, često je dodatak u drugim proizvodima za negu kože.

Evo kako u par koraka možemo da uvrstimo niacinamid u rutinu nege kože:

  1. Ćišćenje lica: Nakon što kožu detaljno očistimo, nanećemo neki nežni tonik na lice, kako bi preipremili kožu za serum. Tonici bez alkohola balansiraju ph vrednost kože i sprečavaju njeno isušivanje.
  2. Niacinamid: drugi korak je nanošenje niacinamida. zbog lakoće upijanja u kožu, Najefikasniji za korišćenje su serumi, zato što ih koža lako upija. Pre nego što upotrebimo sledeći sastojak, najbolje je da sačekamo da koža serum u potpunosti upije.
  3. Hidratantna krema: Odgovarajuća hidratantna krema nakon seruma služi za dodatnu hidrataciju kože.
  4. SPF krema: Niacinamid može da poboljša efikasnost krema sa zaštitnim faktorom. Ako ga koristimo ujutru, završni korak treba da nam bude SPF krema.

Niacinamid i moguća neželjena dejstva

Iako je generalno nežan i bezbedan sastojak, sa umirujućim dejstvom, niacinamid može da izazove reakcije na koži.

Iritacije mogu da budu praćene crvenilom, svrabom ili peckanjem. Ovakvi simptomi se najčešće javljaju kada počnemo da koristimo proizvod koji ima visoku koncentraciju sastojka. Takođe su česti i kod osoba koje imaju osetljivu i rektivnu kožu.

Proizvodi koji sadrže nižu koncentraciju niacinamida (ispod 5%), znatno ređe izazivaju iritaciju.

Pre nego što počnemo da koristimo bilo koji sastojak, trebalo bi da se uradi test na osetljivost. Možemo manju količinu proizvoda da stavimo na deo podlaktice, i da ostavimo da deluje jedan dan. Ukoliko nema reakcije, proizvod bi trebalo da bude sasvim bezbedan za korišćenje.

Kada i koliko često treba da koristim niacinamid?

Niacinamid možemo da korisimo i tokom jutarnje i tokom večernje rutine.

Koliko ćemo ga često koristiti zavisi od individualnih potreba naše kože. U početku, možemo da ga koristimo dva ili tri puta nedeljno. Ukoliko utvrdimo da ne izaziva nikakve iritacije ili crvenila na koži, možemo da povećamo učestalost korišćenja.

Jutarnja upotreba niacinamida može pomoći koži u borbi protiv oksidativnog stresa. Štitiće našu kožu od štetnih UV zraka, ali je ipak veoma bitno da nanesemo kremu sa zaštitinim faktorom

Sa kojim sastojcima može niacinamid da se kombinuje

Niacinamid se veoma dobro slaže sa drugim sastojcima za negu kože, čak i sa onim koji su malo agresivniji, poput retinola, vitamina C ili kiselina koje vrše piling kože (AHA i BHA).

Zbog svoje sposobnosti da očuva hidriranost kože, zaštiti je i minimizira upalna stanja, niacinamid pruža idealnu podršku drugim aktivnim sastojcima. Zbog toga je često uključen u istom proizvodu sa drugim sastojcima za negu.

Možemo ga naći u proizvodima za posvetljivanje kože, lečenje akni ili prevenciju starenja. On savršeno pojačava ili upotpunjuje delovanje mnogih sastojaka.

Na primer, retinol ubrzava ćelijsku obnovu i osetljiv je na UV zračenje, što kožu može učiniti veoma suvom i osetljivom. Niacinamid može pomoći da se smanji suvoća i osetljivost, upravo zbog njegove funkcije jačanja hidrolipidne barijere i zadržavanja vode u koži.

Najčešće postavljena pitanja

Da, ova dva sastojka zajedno pomažu da koža postane čvršća, elastičnija, sjajnija, a ten ujednačen. Vitamin C je snažan antioksidant koji štiti kožu od spoljašnjih štetnih toksina. Niacinamid spada u blage sastojke koji će ojačati zaštitnu barijeru naše kože. Vrlo često ih nalazimo kao kombinaciju u proizvodima, a njihovi efekti na koži se odlično dopunjuju.

Niacinamid i cink su moćna kombinacija na koži. Njihovim kombinovanjem povećavamo efekat regulacije sebuma na koži. Koža se čisti od bakterija koje izazivaju upalu i pojavu akni, a takođe se minimizira pojava proširenih pora.

Izvor: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/niacinamide